Последните месеци една от най-обсъжданите теми в държавите от Стария континент е въвеждането на Безусловния базов доход. Много икономисти са на мнението, че този способ е един важен социален инструмент за преодоляването на проблемите в икономиката, възникнали поради коронакризата. Ето какво коментира по темата една от младите, талантливи и актуални български писателки – Виолета Стайкова. Тя е от Пловдив, завършила е Балканистика в Пловдивския университет. Книгата й „Дъното на рая“ я нареди сред най-търсените български автори. Нейният коментар е за ролята на ББД в живота на жените, които са избрали да се посветят на своите семейства и деца.
Направи стъпката, подпиши Европейската гражданска инициатива за Безусловен Базов Доход, тук: https://eci.ec.europa.eu/014/public/#/screen/home
С въвеждането на безусловния базов доход, грижата на жената за семейството ще бъде призната за платена работа
Не е ли ирония, че една от основните ценности на нашето общество – семейството, остава извън грижата на системата? Днес всички се оплакват, че децата са невъзпитани, че храната е неистинска и че браковете траят по-малко от един президентски мандат. Няма как да бъде иначе, след като жената – основният двигател в семейството, е напълно изхвърлена от социалната система. С въвеждането на безусловния базов доход, този проблем ще бъде разрешен по фундаментален начин, който ще преобрази живота на нежната половина на човечеството.
Идеята всеки гражданин да получава безусловен базов доход не е нова,
но пандемията от COVID-19 възобнови дебата в целия свят относно необходимостта да бъде осигурена базисна сигурност на хората, загубили работата си в резултат на ограничителните мерки.
А краткотрайните социални помощи се оказват напълно недостъпни за жените, посветени на грижата за дома и семейството. Въпреки че ежедневното планиране на домакинството, отглеждането на децата и осигуряването на спокойна семейна среда са „задължения“ на жената, те остават извън обхвата на социалната система. Така, на практика, ако една жена избере да посвети живота си на семейството, а не на кариерата си, то вероятността да изпадне в бедност е в пъти по-голяма. Тя става финансово зависима от благоразположението на мъжа, а за труда си на домакиня не може да очаква и пенсия. Заради тази икономическа уязвимост жените често стават жертва на домашно насилие или се принуждават да водят живот, който не желаят. Резултатите от проведените пилотни проекти категорично показват, че предоставянето на безусловен базов доход решава фундаментално проблемът на милионите жени, избрали да посветят живота си на най-висшата ценност – семейството и децата.
Виолета Стайкова