Ивайло Кирилов: Безусловният базов доход възражда гета
Направи стъпката, подпиши Европейската гражданска инициатива за Безусловен Базов Доход, тук: https://eci.ec.europa.eu/014/public/#/screen/home
Автор: Магдалена Гигова; В Покана за пътуване на 11.10.2020 от 18,30 часа по програма Христо Ботев на БНР
“В хартата на Европейския съюз е записано, че безусловният базов доход е общочовешко право – да се живее достойно“, твърди първият гост в Покана за пътуване на 11.10.2020 Ивайло Кирилов.
Ако се чудите какво общо има идеята всеки жител на дадена страна да получава определена сума на месец, която да осигурява най-насъщните му нужди с пътешествията, ще поясня: с Ивайло Кирилов ще ви разходим из местата където този икономически експеримент е вече факт и какво се е променило в най-бедните индийски села, африканските села и гета.
Той разкрива как се променят различни кътчета по света, където се прилага безусловният базов доход. Освен изброените места определена сума за неотложни нужди получават още в Аляска, в Уганда, във Финландия и Канада.
Универсалният базов доход означава държавата да дава на гражданите си пари в брой всеки месец. Защитниците на този подход твърдят, че простотата му позволява на властта да си спести бюрокрацията, като едновременно с това осигурява получателите му, дори ако обстоятелствата в живота им се променят, пише фондация „Томсън Ройтерс“.
И понеже говорихме за страни, които наричаме развиващи се, запитах Ивайло Кирилов как гледат на идеята за базов доход в Швейцария, където той живее по няколко месеца от годината.
Освен в страната на шоколадите събеседникът в Покана за пътуване ни разхожда от Индия до Канада с прилагането на икономическия подход, наречен безусловен базов доход.
Хайде на баня! Но не обикновена, а хамам в града на танцуващите дервиши и Джеляледин Руми – Коня.
Хамамът не е просто чистота на тялото, а празник на чувствата. Приятна топлина, влага, пяна, аромати, масаж… Колкото и да го наричат турска баня, всъщност хамамът води началото си от римските терми, но се е оформил при арабските халифати. Думата на иврит означава „разпространяваща се топлина”.
Ако сте склонни към завист, сега му е времето да я проявите с пълна сила. Авторът на редовната ни рубрика Светослав Марков посети Атон. Посока мечтана от доста мъже и напълно непостижима за дамите.
Названието Света гора идва от XI век със златопечатната грамота на император Константин Девети Мономах. В същия указ се забранява на всякакви същества от женски пол, дори кози и овце, да влизат в монашеската република.
Чували сме израза Всички пътища водят към Рим, но не сме се замисляли какво точно означава и откъде идва. В древността Римската империя изграждала цялата инфраструктура според собствените си потребности.
Когато тръгвали към дадена територия с цел да я завладеят, римляните първо изграждали път до нея.
Дали всички пътища водят към Рим във времената на Ковид, работят ли музеите и носи ли папата маска на неделната си меса ще научим от журналистката Цвета Герчева. С нея обикаляме италианската столица по време на пандемия, със задължителната маска на лицето.
Самата Цвети е станала още по-голяма почитателка на Рим по време на коронавирус, заради изключително ласкавите цени и липсата на пълчища от туристи.